8) ΑΡΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Α.Ε. 13
9) ΕΣΠΕΡΟΣ 12
10) ΙΠΠΟΚΛΗΣ 0 *

* Ο Ιπποκλής Μεγαλοχωρίου αποχώρησε απο το πρωτάθλημα.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Α.Σ.Κ. Ολυμπιακός εναντίον του δεύτερου στην κατάταξη Αίολου Αμπελώνα με σκορ 68-75. Μια νίκη που φέρνει την ομάδα της πόλης μας μόνη πρώτη στην βαθμολογική κατάταξη του 2ου ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ.
Ο αγώνας του Σαββάτου δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς και οι δυο ομάδες δεν παίξανε μπάσκετ αξιώσεων. Κύριο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν οι προσωπικές μονομαχίες και τα πολλά φάουλ που οδήγησαν ουκ ολίγες φορές και τις δυο ομάδες στις βολές που λόγω άγχους ήταν άστοχες. Παρ’ όλο το κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού ιδίως στην άμυνα και την φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων έξω από την γραμμή των 6.25, η διαφορά δεν ξέφευγε κλείνοντας το ημίχρονο με την ομάδα του Αίολου να προηγείται με 34-29.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής 4-5 πόντων που σιγά – σιγά οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να το μειώνουν ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά 50-50 με τη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου. Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση, δυνάμωσε στην άμυνα παίρνοντας ένα προβάδισμα 3 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο. Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν συγκλονιστικά με την ομάδα του Ολυμπιακού να είναι ψύχραιμη και εύστοχη στις βολές επικρατώντας τελικά με σκορ 68-75.
Σε δηλώσεις του ο μικρός της ομάδας Κωστής Δημήτρης τόνισε “Παρά τις απουσίες βασικών παικτών η ομάδα κατέθεσε ψυχή σ’ ένα ματς που τα συστήματα και η τακτική μέτρησαν λιγότερο. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συμπαίκτες μου που πρόσφεραν τα μέγιστα για να έρθει μια μεγάλη νίκη”.
Το Σάββατο ο Ολυμπιακός έχει ακόμα ένα ακόμη ντέρμπι με τον δεύτερο της κατηγορίας Τύρναβο στην Καρδίτσα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 34-29, 50-50, 68-75
ΠΟΝΤΟΙ: Σιώκης 9(1), Μέλλος 24(1), Βλάχος, Κωτούλας 24(3), Μπανιός 14(1), Κωστής 2, Εκίζογλου 2, Μουϊάνος, Καφρίτσας, Παφλιάς.