8) ΑΡΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Α.Ε. 16
9) ΕΣΠΕΡΟΣ 15
10) ΙΠΠΟΚΛΗΣ 0 *

* Ο Ιπποκλής Μεγαλοχωρίου αποχώρησε απο το πρωτάθλημα.

Ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Α.Σ..Κ. Ολυμπιακός καθώς επικράτησε εκτός έδρας επί της Πράσινης Γωνιάς με σκορ 70-75.
Η νίκη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, γιατί η ομάδα παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης αφού οι Μίσσας και Κωτούλας συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή την τελευταία στιγμή και μετά από απραξία δυο εβδομάδων.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και απέναντι στη ζώνη των γηπεδούχων έβρισκε τις λύσεις είτε μέσα από τη ρακέτα, είτε έξω από το 6.25 δείχνοντας μεγάλη ωριμότητα στο παιχνίδι του, ενώ στην άλλη μεριά του παρκέ η άμυνα του ήταν πιεστική και αποτελεσματική. Αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος ήταν η ομάδα του Ολυμπιακού να πάρει γρήγορα ένα προβάδισμα 14 πόντων (5-19) και να κλείσει το α΄ δεκάλεπτο με σκορ 14-23. Στη συνέχεια μια μικρή χαλάρωση των παικτών του Ολυμπιακού επέτρεψε στους αντιπάλους του να μειώσουν τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-37.
Μετά την ανάπαυλα και για τα πρώτα 5΄ λεπτά μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και δυστυχώς αυτή δεν ήταν ο Ολυμπιακός. Υπνωτισμένοι, νωθροί, χαλαροί, χωρίς συγκέντρωση οι παίκτες του Ολυμπιακού έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 10-0 και να προσπεράσουν με 6 πόντους. Μετά το τάϊμ άουτ των Μπελάγια –Καλογριανίτη η αντίδραση των παικτών τους ήταν άμεση και με ένα δικό τους σερί 0-6 ο αγώνας έγινε ντέρμπι και πήγαινε πόντο-πόντο. Στα τελευταία 3΄ λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός με ώριμες επιλογές στην επίθεση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα πήρε μια διαφορά 7-8 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού κερδίζοντας με το τελικό 70-75.
Ένας από τους κορυφαίους στον αγώνα, ιδίως στην άμυνα, ο Σαράντης Εκίζογλου δήλωσε “Ήταν μια μεγάλη νίκη αφού η ομάδα παρατάχθηκε σχεδόν μισή. Έχουμε όμως μάθει να ζούμε με τις απουσίες, τόσο στις προπονήσεις όσο και στα επίσημα παιχνίδια. Σήμερα όλοι δώσαμε το 110% των δυνατοτήτων μας για να μην φανούν τα κενά βασικών παικτών. Είμαστε μια γροθιά και αυτό το βγάζουμε και στο παρκέ. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου”.
Άψογη η διαιτησία των κκ. Παπαφωτίου και Κλείτσα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 33-37, 51-52, 70-75
ΠΟΝΤΟΙ: Μίσσας, Σιώκης 2, Μέλλος 22(1), Βλάχος 14(4), Κωτούλας 12(2), Κωστής, Εκίζογλου 11, Μουϊάνος 14, Καφρίτσας , Παφλιάς.