Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2011

"ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. - ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. 84-89"

Στην παράταση ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας από τους Ίκαρους Τρικάλων με σκορ 84-89. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά επιθετικά και πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 10 πόντους(14-4) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 27-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι και να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και με κορυφαίο το νεαρό Πισμίση(21π.) πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά  10 πόντων(45-35).
        Στο τρίτο δεκάλεπτο η τρικαλινή ομάδα αύξησε την πίεση της και με τρίποντο του Ντούρβα με τη λήξη της γ΄ περιόδου μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους(57-53). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μανόπουλο(20π.) και Καλογριανίτη(23π). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα μετά από δυο εύστοχες βολές που κέρδισε ο Καλογριανίτης ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 73-73. Στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού η ομάδα των Ίκάρων αστόχησε, ο Καλογριανίτης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ενώ του έγιναν δυο φάουλ στην διεκδίκηση, ο διαιτητής Τσοκώλης έδωσε τζάμπολ και κατοχή πάλι στην τρικαλινή ομάδα στερώντας από τον Ολυμπιακό το δικαίωμα για την τελευταία επίθεση. Οι παίκτες του Ολυμπιακού παίζοντας καλή άμυνα πήγαν το παιχνίδι στην παράταση.
           Στην παράταση οι Ίκαροι με δυο εύστοχα τρίποντα του Νικολακόπουλου και του Ντούρβα κατάφεραν να προηγηθούν 86-82, όμως ένα φάουλ και στη συνέχεια η τεχνική ποινή για διαμαρτυρία που δόθηκε στον παίκτη των Τρικάλων Μασούρα έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα για 4 βολές. Ο Καλογριανίτης με 4/4 βολές μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους δίνοντας στον Ολυμπιακό το δικαίωμα της κατοχής της μπάλας για τα  τελευταία 26΄΄ της παράτασης.  Σε εκείνο το σημείο ο διαιτητής Τσουμαχίδης έδωσε ανύπαρκτα βήματα στον Πισμίση και η κατοχή πέρασε πάλι στους Ικάρους. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν φαούλ για να σταματήσουν το χρόνο και οι παίκτες των Τρικάλων ευστοχώντας στις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 84-89.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 45-35, 57-53, 73-73 παρ.84-89
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Μέλλος 9, Σιώκης 2, Καλογριανίτης 23(3), Κωτούλας 9(1), Πισμίσης 21, Γεωργόπουλος,  Καφρίτσας, Μανόπουλος 20(1), Εκίζογλου, Μουϊάνος, Παφλιάς, Πετρόπουλος.