Δευτέρα 14 Μαρτίου 2011

"ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ - Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ 66-57"

Μια ακόμα πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας, την τρίτη κατά σειρά, απέναντι στην ομάδα της Ε.Α.Λάρισας με σκορ 66-57.
           Στο κρισιμότερο ίσως παιχνίδι της χρονιάς οι παίκτες του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη, αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία.
          Οι παίκτες του Ολυμπιακού γνωρίζοντας τη κρισιμότητα του παιχνιδιού κάνανε ένα ιδανικό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 10-0. Στη συνέχεια η ομάδα της Ε.Α.Λ. παίζοντας άμυνα ζώνης μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά σε 12-9, όμως η τοπική ομάδα βρήκε πολύ γρήγορα τον τρόπο να την αντιμετωπίσει και αύξησε πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους (17-10), κλείνοντας το α΄ δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 18-13.
         Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού παίζοντας καταπληκτική άμυνα και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση πετύχανε ένα επιμέρους 16 – 4 εκτινάσσοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 17 πόντων (34-17), κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με σκορ 34-22.
        Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Καλογριανίτη που πέτυχε 23 πόντους έκλεισε το γ΄ δεκάλεπτο προηγούμενος με 10 πόντους(47-37).
        Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ε.Α.Λ. κάνανε την τελευταία τους προσπάθεια για να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (50-50). Η αντίδραση όμως των παικτών του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα τρίποντο του Μανόπουλου και ένα δίποντο του Κωτούλα πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός έχοντας ωριμότητα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη με το τελικό 66-57.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 34-22, 47-37, 66-57
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Μέλλος 5, Σιώκης 4, Βλάχος Β. 3, Καλογριανίτης 23, Κωτούλας 9(1), Πισμίσης, Γεωργόπουλος 2, Μανόπουλος 16(4), Μουϊάνος 3, Εκίζογλου 1, Πετρόπουλος, Κωστής.
Ε.Α.ΛΑΡΙΣΑΣ: Χατζητούρνος 14(4), Κουκούλης 3(1), Μπιζάκης 9, Παπαδόπουλος 2, Γκόβαρης 11(2), Σκύφτας 9, Γρίβας 2, Παλάσκας 5(1), Τριανταφυλλίδης, Γέμιτσας 2.