Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

"Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό Καρδ. με αντίπαλο τον Ερμή "

Ακόμα μια νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας, την τρίτη συνεχόμενη, επικρατώντας δύσκολα του Ερμή Τρικάλων με σκορ 62-60, μέσα στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας. Με αυτή του νίκη κατάφερε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2011.
      Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα του Ολυμπιακού δεν ξεκίνησε καλά αφού βρέθηκε να χάνει 4-13 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού βελτίωσαν την άμυνα τους και κάνοντας ένα σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο χάνοντας με ένα καλάθι (11-13).
     Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκανε δυνατά στο αγωνιστικό χώρο και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν 21-15. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας αλλά δεν τα κατάφεραν καθώς οι παίκτες του Ερμή βρίσκανε τις λύσεις για να κρατάνε τη διαφορά  σε απόσταση αναπνοής.
     Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι κοντά στο σκορ με τους παίκτες του Ολυμπιακού, παρότι έκαναν αρκετά λάθη, να διατηρούν το προβάδισμα και να προηγούνται με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 6 πόντους (48-42).
    Στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδα του Ολυμπιακού έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού  έχοντας πάρει 7 πόντους διαφορά (56-49), όμως κάποια αβίαστα λάθη και η αστοχία σε εύκολα σουτ έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φέρουν το παιχνίδι στο καλάθι (62-60). Στα τελευταία 30΄΄ οι παίκτες του Ολυμπιακού αστόχησαν στη τελευταία τους επίθεση δίνοντας λίγο χρόνο και στους παίκτες του Έρμη που με τη σειρά τους αστόχησαν για να γραφτεί το τελικό 62-60.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 30-27, 48-42, 62-60
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας): Σιώκης, Βλάχος 12(1), Μέλλος 2, Κωτούλας 10, Ξέρας 9(1), Μανόπουλος 17(1),  Χατζηγούλας 9,  Φαλιάγκας Α. ,Κωσταρέλλος 3, Μουϊάνος, Ευαγγέλου.
ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Θεοχάρης): Μίμης 9, Τσιτσάνης 4, Αδάμος, Πολυγένης 3, Μπίτος 6(1), Θανασάρας 20(2), Αναγνωστόπουλος, Αρκούδας, Καβράκος 11, Γωγούλας 7.