Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

"Έυκολη επικράτηση του Ολυμπιακού απέναντι στην Καλαμπάκα "

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Καρδίτσας που επικράτησε εύκολα της ομάδας της Καλαμπάκας με σκορ 64-46.
      Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήξεραν ότι η νίκη ήταν μονόδρομος καθώς αντίπαλος τους ήταν η ουραγός του πρωταθλήματος Καλαμπάκα. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά από την αρχή στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που έφτασε τους 12 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.
      Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και ξεκινώντας από την καλή τους άμυνα - δέχτηκαν μόλις 5 πόντους - εκτίναξαν τη διαφορά στους 24 πόντους (56-32).
     Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους προπονητές των δυο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους.
     Ξεχώρισαν από την ομάδα του Ολυμπιακού οι Μανόπουλος με 20 πόντους, Αγγέλης με 14 ενώ θετικός ήταν και ο Τούμπας που βοήθησε όχι μόνο αμυντικά αλλά και επιθετικά πετυχαίνοντας 10 πόντους.
     Μετά τη διακοπή των πρωταθλήματος η ομάδα του Ολυμπιακού είναι μπροστά σε ένα τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την ομάδα των Σοφάδων.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 39-27, 56-32, 64-46.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης - Μπελάγιας): Θεολόγης 4, Σιώκης, Εκίζογλου 2, Χατζηγούλας 8,  Αμβροσίου, Πάνος, Μπανιός 6,  Μανόπουλος 20(2), Παπανδρέας, Τούμπας 10(1), Αγγέλης 14(2).
Α.Ο. ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ: Βάλλας 8(2), Όυτος 5(1), Γκαντάλης, Τσιασιώτης 2, Κοκκοβάς 4, Παπαθανασίου 6, Βούκιας 4, Χολέβας 9(1), Σπανός 6, Χαρτόπουλος 2.