Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014

Ήττα με φωνές για τη διαιτησία για τον Ολυμπιακό Καρδίτσας

Σε ένα επεισοδιακό ματς που έληξε πριν λίγα λεπτά, ο Ολυμπιακός Καρδίτσας γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Ελασσόνα με 56-63 στο κλειστό της πόλης, για τη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.
Το ΠΑΙΧΝΙΔΙ δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας και χαρακτηρίζεται από σκληρά εκατέρωθεν φάουλ, χαμηλό σκορ με αρκετές άστοχες επιθέσεις και με διαιτησία που άφησε αρκετά παράπονα στους γηπεδούχους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν πολύ φτωχό, με τους παίχτες του Τάκη Καλογριανίτη και τουΣτέφανου Μπελάγια να χτίζουν εύθραυστο προβάδισμα (12-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε ίδια μέχρι το 15' (20-16), όταν οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-7 πέρασαν μπροστά με 20-23, ενώ είχαν και την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, καθώς οι Φώλλας και Τηλέμης δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε τρεις ελεύθερες βολές (δύο από φάουλ και μία μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ολυμπιακός). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι σκόραραν μετά από ώρα με βολή του Μπανιού για το 21-23, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 21-25 από δίποντο του Μπούσια.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, με την ομάδα του Λάζαρου Μιχαλέα να έχει σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων καθόλη την τρίτη περίοδο, η οποία έληξε 37-39 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μίσσας έφερε το ματς στα ίσα (39-39), ενώ ο Κόγιας στο 32' έδωσε για πρώτη φορά μετά από 17 λεπτά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Ελασσόνα ισοφάρισε 41-41, όταν ο Πάτσιας ευστόχησε σε τρίποντο για το 44-41 στο 34'. Η απάντηση ήρθε με σερί 0-4 για τον Γυμναστικό, που λίγο αργότερα ξέφυγε με +3 (44-47). Σ'εκείνο το σημείο οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τον Πάτσια, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ, τη θέση του οποίου πήρε ο Τούμπας που έκανε αρχικά το 46-47 από μέση απόσταση και ακολούθως με μία εύστοχη βολή το 47-47 στο 37'. Ο Τηλέμης, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του για το 47-49, με τον Μπανιό να ισοφαρίζει 1:30' πριν τη λήξη. Η επόμενη επιθετική προσπάθεια δεν ήταν επιτυχημένη για τους Ελασσονίτες και ο Ολυμπιακός με πολύ καλή κυκλοφορία κατάφερε με τον Μπανιό μετά από ασίστ του Κόγια να περάσει μπροστά 53-51, 9,5" πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ άουτ και στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ ο Τηλέμης με διείσδυση ισοφάρισε σε 53-53, 5,5" πριν την ολοκλήρωση των 40 λεπτών, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν με τη σειρά τους τάιμ άουτ. Στην τελευταία επίθεση ο Κόγιας επιχείρησε μπάσιμο το οποίο δε βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 55-51, μετά από μία εύστοχη βολή του Τούμπα και ένα τρίποντο με περιπετειώδη τρόπο του Μίσσα. Η Ελασσόνα αντέδρασε και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πισπιρίκου (μία βολή και ένα τρίποντο) έφερε το ματς ξανά στα ίσα (55-55). Στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός χρεώθηκε επιθετικό φάουλ, με τον Χατζηγούλα να εισπράττει την τεχνική ποινή, η οποία ήταν η δεύτερη και αποβλήθηκε από τον αγώνα, γεγονός που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες στους γηπεδούχους. Η εύστοχη βολή του Μπούσια και το καλάθι του Πισπιρίκου έβαλαν μπροστά με τρεις πόντους τους παίχτες του Μιχαλέα (55-58), 1:05' πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Τούμπας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών μείωσε σε 56-58, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρίποντο με τον Τηλέμη, διαμορφώνοντας το 56-61 κι ενώ είχαν απομείνει 38". Στην επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ στον Τούμπα, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 και ακολούθησε τεχνική ποινή στον Τάκη Καλογριανίτη για διαμαρτυρία. Ο Πισπιρίκος εξαργύρωσε την ποινή κάνοντας το 56-62, ο Ολυμπιακός δεν ευστόχησε στην επαναφορά και οι γηπεδούχοι έκαναν εσπευσμένα φάουλ 19" πριν τη λήξη. Ο Οικονόμου ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και στην τελευταία φάση του αγώνα η ομάδα της Καρδίτσας δεν εκδήλωσε επίθεση, σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς τους διαιτητές του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 56-63.
Τα δεκάλεπτα: 12-8, 21-25, 37-39, 51-51 (κ.α.), 56-63 (παρ.)
Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης – Στ. Μπελάγιας): Μίσσας 7 (1), Δουτσίνης 6, Μπανιός 13, Χατζηγούλας 2, Θεολόγης 2, Κόγιας 7 (1), Πάτσιας 14 (2), Τούμπας 5, Εκίζογλου, Παπανδρέας, Τσίγκας.
Γ.Σ. Ελασσόνας (Λ. Μιχαλέας): Λιάπης 6, Τηλέμης 18 (2), Μπούσιας 12 (1), Κορομηλάς 6 (1), Πισπιρίκος 11 (1), Οικονόμου 8 (1), Φώλλας 2, Σολωμός, Γεράσης, Χατζημπύρος.