Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Με το αριστερό ξεκίνησε το 2015 ο Ολυμπιακός Καρδίτσας.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015 ο Ολυμπιακός Καρδίτσας καθώς δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα του την ομάδα του Γ.Σ. Αμπελώνα.
     Με την έναρξη του παιχνιδιού οι παίκτες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν καλά πετυχαίνοντας δυο γρήγορα καλάθια προηγήθηκαν 4-2. Ένα νεκρό όμως επιθετικά διάστημα έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν 4-11. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αμπελώνα με καλά ποσοστά στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8 πόντους (17-25).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα δικό τους σερί κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (32-32) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
    Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν ένα κενό διάστημα κάνοντας αβίαστα λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα οι παίκτες του Αμπελώνα να αυξήσουν τη διαφορά στους 10 πόντους (45-55).
   Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν για μια ακόμα φορά και τρέχοντας ένα σερί 11-2 έφεραν το παιχνίδι στο πόντο (56-57). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ολυμπιακού στάθηκε άτυχη καθώς το τρίποντο που επιχείρησε ο Αγγέλης μπήκε και βγήκε από το καλάθι για να έρθει στην επόμενη επίθεση εύστοχο τρίποντο του Μπαμπανάτσα αυξάνοντας πάλι τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους.
   Η ομάδα του Ολυμπιακού θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι αν στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και αποτελεσματικοί σε κρίσιμες φάσεις στην άμυνα.
   Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Ολυμπιακού είναι το τοπικό ντέρμπι με την ομάδα των Σοφάδων
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 37-40, 45-55, 62-69.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης - Μπελάγιας):  Θεολόγης 11 (1), Μανόπουλος 12 (1), Μπανιός 13 (1), Τσίγκας 4, Αγγέλης 15 (3), Τούμπας 5, Δουτσίνης 2, Χατζηγούλας, Αμβροσίου, Εκίζογλου, Παπανδρέας.

Γ.Σ. Αμπελώνα (Α. Γιαννόπουλος): Παλάσκας 12 (1), Τσακνάκης 18 (2), Σουλιώτης 13(1), Καρπούζας 10 (1), Αθ. Μπαμπανάτσας 14 (2), Ν. Μπαμπανάτσας 2, Γκαμπέτας, Ευθ. Τεκούσης, Αλεξανδρής, Λάππας, Β. Τεκούσης.