Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015

Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο.

Σε ένα κρίσιμο παιχνίδι για την υπόθεση παραμονής, ο Ολυμπιακός Καρδίτσας δεν κατάφερε να πάρει τους δυο βαθμούς της νίκης καθώς ηττήθηκε από την Ελασσόνα με σκορ  73-63.
   Με την έναρξη του παιχνιδιού η ομάδα της Ελασσόνας προηγήθηκε 5-0 για να έρθει η αντίδραση των παικτών του Ολυμπιακού που με ένα σερί 7-0 όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με τρεις πόντους (19-16).
     Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού δυνάμωσαν κι άλλο στην άμυνα και με μπροστάρηδες επιθετικά τον Αγγέλη και τον Δουτσίνη κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική διαφορά 7 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (28-35).
    Και ενώ μέχρι το ημίχρονο ο αγώνας πήγαινε ιδανικά για την ομάδα του Ολυμπιακού που έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, ήρθε το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο  με τους παίκτες της Ελασσόνας να έχουν σχεδόν τέλεια ποσοστά στην επίθεση και πετυχαίνοντας 34 πόντους όχι μόνο κάλυψαν το -7 αλλά βρέθηκαν και στο +16 (62-46).
   Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια τους και με τρίποντο του νεαρού Αμβροσίου πλησιάσανε στους 6 πόντους (69-63). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Ολυμπιακού κάνανε φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο οι παίκτες της Ελασσόνας ήτανε ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών για να γίνει το τελικό 73-63.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 28-35, 62-46, 73-63.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης - Μπελάγιας): Σιώκης, Θεολόγης 5 (1), Μανόπουλος 14 (2), Μπανιός 2, Τσίγκας, Αγγέλης 23 (3), Τούμπας, Δουτσίνης 11, , Αμβροσίου 6(2), Εκίζογλου 2.
ΕΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ: Γερονάτσιος, Τσιγγέλης, Τσιλβές, Λιαπής 12, Σολομός 2, Κουλιούμπας 9(1), Μπούσιας 7(1), Πισπιρίκος 23(2), Τηλέμης 20(1), Χατζημπύρος.